Zdravotní nesnáze na cestách II.
První článek o samoléčbě na prázdninách se obšírně věnoval problémům trávicího ústrojí. V tom dalším se zvládneme vypořádat se vším ostatním. Podíváme se na úrazy a pohmožděniny, hmyz a klíšťata, alergie, puchýře, krátce se zastavíme u opalování a skončíme u letní angíny. Vás sice na dovolené žádné takové problémy určitě nečekají, ale štěstí přeje připraveným.
Pro případ úrazů se dobré být vybaven základem, který se podobá části vybavení autolékárničky. Patří do něj elastické obinadlo (např. Ideaflex) ke stažení např. vymknutého kotníku, gázové hydrofilní obinadlo (např. Hotový obvaz) ke krytí ran, šátek nebo přímo trojcípý šátek k zavěšení zraněné paže, zásoba náplastí a dezinfekce. Toto je zároveň verze lékárničky na výlety – vejde se do každého batohu a prakticky nic neváží.
Jako dezinfekce se nejčastěji používají jodové roztoky (např. Jodisol, Betadine), peroxid vodíku nebo Ajatin. Pokud jste alergičtí na jod, je lépe se mu vyvarovat a volit nejodové přípravky. Dezinfekci rozsáhlejších ploch jodem by se měly vyvarovat také těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním štítné žlázy. Vyčištění běžné malé ranky jodem ale neublíží ani jim. Není dobré čištění ran podceňovat, čistá rána se lépe hojí.
S pohmožděním těla se logicky pojí bolest. Analgetika (= léky proti bolesti) jsou velkým tématem medicíny a farmacie, poněvadž u běžné zdravé populace dochází k nadbytečnému užívání. Po celodenním výletě vás hlava bolí proto, že jste málo pili nebo se nechránili před sluncem. Ani jednu příčinu nevyřeší růžová (ani jiná) pilulka, stačí si zalézt někam do stínu, doplnit tekutiny a dát si na hlavu příslovečný mokrý hadr. Zní to možná zpátečnicky, ale není horšího přístupu, než „bolí mě hlava = vezmu si prášek a dál to neřeším“. Jako všechny léky, i ty proti bolesti je třeba užívat s rozumem.
Po úrazech a po svalové námaze analgetika volit můžete, obzvlášť, pokud by vám bolest nedovolila spát. Dobré jsou formy mastí a gelů (Flector, Almiral, Voltaren apod.), kterými sval zároveň můžeme promasírovat. Stejně dobře poslouží masážní gely s kafrem, mentholem, z arniky, z kostivalu a/nebo teplá koupel. Po použití mastí a gelů si vždy umyjte ruce mýdlem, natřená místa nevystavujte slunci a bezprostředně po aplikaci je nestahujte obinadly.
Výše zmíněná dezinfekce je nutnou součástí ošetření ranky po odstranění klíštěte. Nepodléhejte reklamě, není třeba si pořizovat speciální sady na odstranění klíštěte, postačí běžná kovová pinzeta z drogerie a dezinfekční roztok nebo tea tree olej, který také dezinfikuje. Návod na odstranění klíštěte bývá tradičně o prázdninách propírán v médiích, takže jen v rychlosti: nedusit olejem, nekroutit, chytit pinzetou co nejblíž kůže a buď jemně vykývat nebo vytáhnout. Nejdůležitější je ale parazita co nejdřív objevit a okolí ranky pak alespoň měsíc sledovat.
Abyste se klíštěti a ostatním protivným obyvatelům přírody vyhnuli, přibalte s sebou repelent. Tradičně spolehlivý bývá Diffusil, ale věřit můžete i ostatním. Na co se ale nelze spolehnout je jedna aplikace denně. Právě naopak, postřik je třeba často obnovovat, protože obsažené látky jsou těkavé.
Když už nás něco pokouše, osypeme se nebo udeří „naše“ pylová sezóna, pomůžou antihistaminika, léky proti alergii. Pokud nejste alergici, poštípání od komárů nebo bodnutí včely vás nerozhází a nemáte tendence rozdrápat si je do krve, nemusíte si s sebou vozit nic. Kdo se ale „rád“ drbe nebo komu štípance hodně otékají, může si přibalit Tekutý pudr s mentholem, Fenistil v gelu nebo jako roll-on nebo „kalciovou mast“ (Calcium panthotenicum). Tyto přípravky podobně jako studené obklady a přiložení cibule zabraňují svědění a zmenšují otok. Alergici by neměli zapomenout přibalit léky, které mají užívat dlouhodobě (tablety, kapky do očí, nosu, perorální vakcíny apod.). Pokud jste z řady alergiků, kteří nic neužívají, pro jistotu si pořiďte malé balení volně prodejných antihistaminik (např. Zyrtec, Claritine, Zodac apod.). Těžkým alergikům na včelí a vosí bodnutí určitě není třeba připomínat, že jim podkožní injekce Epi-pen může zachránit život. Injekce ale samozřejmě na předpis lékaře.
S reakcemi kůže souvisí i opalování. Odstrašujícím příkladem je jistá dáma, která přišla do lékárny pro opalovací krém pro citlivou pokožku, a mezi řečí se zjistilo, že hodlá na slunci „opékat“ kojence. Nejpěkněji opálené mimino je nejspíš další disciplínou mezimateřských závodů. Děti zkrátka na přímé slunce nepatří. Mnohdy je to těžké přijmout za své, ale opalovací krém pro dospělé má smysl minimálně od faktoru 10 a natírání (silnou vrstvou!) se musí během dne opakovat. Stín není dostatečná ochrana, ačkoli se vám to může zdát divné. UV záření (tedy ta část světla, která v nadbytku ubližuje) se s nějakým slunečníkem moc nezaobírá. Ve chvíli, kdy se člověk spálí, pomůže vlažná sprcha a tělová mléka, pěny nebo masti s panthenolem.
Posledním problémem kůže, který bude zmíněn, jsou puchýře. Postupy jejich řešení se liší rodina od rodiny a je víceméně jedno, jestli puchýř propíchnete nebo ne, stejně se mnohdy strhne sám při chůzi. Důležité je zabránit v místě dalšímu dráždění a ranku vydezinfikovat. K zalepení můžete zvolit běžné náplasti. Dobře drží ty, které mají ve svém názvu „odolná“, „sport“ nebo „pro namáhané části“. Hydrogelové náplasti na puchýře urychlují hojení a vstřebávají do sebe tekutinu z rány. Může se ale stát, že při chůzi nebudou tak spolehlivě držet. Nejlepší prevence proti puchýřům jsou dobře rozchozené boty, ponožky, které nesjíždějí, a pravidelná pedikúra. Aktuálně je v prostředcích hromadné dopravy k vidění, že tento bod mnozí vysloveně zanedbávají.
Na závěr už jen připomenu, že i v létě se daří virózám, nachlazení a typické jsou zvláště letní angíny. Na cesty se pro tento případ vyplatí vzít si základ k přežití do doby, než se člověk přesune domů – paracetamol (Paralen, Paramax atd.) na snížení horečky, kapky do nosu (např. Panthenose s eukalyptem, Vibrocil, Muconasal Plus atd.), abyste se i s rýmou vyspali, a něco na odkašlávání (např. tablety Ambrobene, šumivé tablety ACC atd.). Není dobré spoléhat na to, že Coldrex, Modafen nebo Paralen plus vás za dva dny postaví na nohy. Uleví sice od příznaků, ale tím, že se člověk cítí najednou zdráv a nešetří se, si paradoxně při nemocech z nachlazení ubližuje. Pořád totiž platí, že jedinou léčbou nachlazení je postel a horký čaj. Pokud dojde na vyšší teploty, otoky mandlí a povlaky na nich, je načase zastavit se u lékaře. Letní streptokoková angína se léčí antibiotiky, s mnohými z nich se nesmí na slunce a obecně se všemi antibiotiky je třeba dodržovat klidový režim.
Doufám, že vám žádné zdravotní potíže dovolenou nezkazí. Popsaná řešení nejsou ničím novým a lze je aplikovat i na domácí prostředí. V něm ale máme podstatně více léčebných možností. Na dovolené, pokud ovšem nebydlíme v penzionu u lékárny, si budeme muset vystačit s tím, co jsme si přivezli s sebou. Tahat s sebou speciální kufřík nacpaný jen léky, obinadly a dezinfekcemi bývá „chorobou“ z povolání nás, lékárníků a lékárnic. Vy si vezměte jen ten racionální základ, nezapomeňte na mapu, náhradní tužkové baterie a hlavně se nezapomeňte těšit. Příští článek bude pojednávat o tom, co bychom měli mít v lékárničce domácí.
Tento článek není reklama. Jeho účelem je poučení laiků, pacientů a klientů lékárny. Není financován žádným výrobcem léčiv, doplňků stravy ani zdravotnických prostředků, a vychází pouze z odborných znalostí a zkušeností autorky, magistry farmacie.
Odborně zpracovala Mgr. Jana Merhautová