Průjem
Dietní chyba, porucha mikroflóry.
Průjem nejčastěji vzniká dietní chybou, třeba z přemíry tuků ve stravě. Tento stav je nezávažný a často ho ani není třeba léčit, střevo se brzy od příčiny očistí samo. Hlavní je hodně pít – s řídkou stolicí odchází voda, která pak v těle chybí – a dopřát si stravu bez výrazného koření a smažených pokrmů. Pitný režim je zvláště důležitý u seniorů, malých dětí a chronicky nemocných. Vhodným doplňkem pitného režimu je černý čaj, zklidňuje střevní sliznici. Osvědčeným lékem průjmu je živočišné uhlí. Ačkoli je jeho podávání chuťově nepříjemné, v dostatečných dávkách (minimálně 4-5 tablet naráz, opakovat 3-4x denně) je výborně účinné. Podobně účinkuje také Smecta, která navíc sliznici střeva potáhne a zklidní (zpočátku 2 sáčky 3x denně, pak dávkování snížit; obsah sáčku se rozpouští ve sklenici vody). Na cestách nebo při nachlazení může dočasně nastat porucha mikroflóry ve střevě, která se rovněž projeví průjmem. Přidat se může i mírně zvýšená teplota. Osvědčeným lékem pro jinak zdravého člověka jsou v tomto případě kvalitní jogurty. Jinak můžeme použít i známý Endiaron, 3x denně 1 tabletu, který nežádoucí mikroorganismy ve střevě ničí. Dobré jsou také přípravky s laktobacily a jinými žádoucími střevními mikroby (viz. Průjmy při užívání antibiotik).
Průjem se zvýšenou teplotou, průjem s horečkou, křečemi...
Zvýšená teplota doprovází průjmy při virózách nebo i po požití závadné potraviny. Živočišným uhlím a Endiaronem se v tomto případě nedá nic zkazit, ale je třeba stav pozorovat, zda se nezhoršuje. Vysoká horečka, průjem s příměsí krve či hlenu nebo doprovázený silnými křečemi je známkou onemocnění, které by měl posoudit lékař.
Průjem z nervozity.
Zkoušky, veřejná vystoupení, svatba a jiné významné události mohou některým z nás přivodit tzv. psychogenní průjem. Pro tyto případy byla uvolněna do volného prodeje léčiva, která zastavují rozbouřenou peristaltiku a pomáhají zmírnit střevní projevy trémy. Patří mezi ně Loperon a Imodium. Dospělí užívají dvě tobolky jako první dávku, poté po každé řídké stolici jednu další tobolku do zlepšení stavu a do počtu maximálně osmi tobolek denně. Tyto léky nejsou vhodné pro průjmy z dietní chyby a nesmí se užívat při podezření na infekční příčinu. Jako každý jiný lék, mají také nežádoucí účinky. U citlivých osob, seniorů a u dětí mohou způsobovat ospalost a v extrémním případě také tlumit dech. Kromě těchto léčiv může pomoci zklidnit následky trémy také meduňkový čaj nebo lék Hova, který obsahuje zklidňující výtažky z chmelu a kozlíku.
Průjem při užívání antibiotik.
Při léčbě bakteriálních infekcí se můžeme setkat s doprovodným průjmem. Antibiotika totiž mohou ovlivnit přirozené osídlení střeva. Neznamená to ale, že jsou to špatná léčiva a že byste je měli přestat užívat! Antibiotika užívejte dále tak, jak máte předepsáno, pouze s odstupem asi tří hodin užijte některý z přípravků s laktobacily nebo jezte ve zvýšené míře „živé“ jogurty, kefír apod. (Pozor, u některých antibiotik je třeba dodržovat časový odstup při konzumaci mléčných výrobků!) Přípravků s obsahem žádoucích mikrobů je na trhu velké množství, je možno použít kapky Hylak, tobolky Enterol, dále třeba Apo-Lactobacillus, Linex, Biopron atd. Tyto přípravky je možné také užívat preventivně před cestami a na úpravu zácpy a nadýmání.
Průjem a hormonální antikoncepce.
Průjem ovlivňuje účinnost hormonální antikoncepce, která je užívána ve formě tablet. Naplasti, implantáty a vaginální kroužek nejsou průjmem ovlivněny. Pokud tableta projde střevem příliš rychle, obsažené hormony se nestihnout pořádně vstřebat. Jejich hladina v krvi je potom nižší a tím se může spustit ovulace. Po vyléčení střevních obtíží je tudíž třeba používat doplňkou ochranu proti početí minimálně po dobu jednoho týdne.
Chronický průjem.
Existují onemocnění, která způsobují dlouhotrvající průjem nebo stav na hraně mezi normální stolicí a průjmem. Máte-li potíže tohoto typu, je třeba odhodit stud a nechat se vyšetřit lékařem. Už dvoutýdenní průjem bez zlepšující se tendence není „normální“ střevní příhodou. Kratší období samoléčby je pak samozřejmostí u malých dětí nebo u seniorů. Snadno u nich totiž dochází k odvodnění organismu a ke ztrátám solí, a to může mít závažné následky. Zároveň v dnešní době narůstá počet chronických zánětlivých střevních onemocnění typu Crohnova choroba. Dlouhodobá běhavka tedy rozhodně není žádná banalita.
Úprava stravy při průjmu.
Mezi vhodné potraviny patří například starší pečivo, suchary, piškoty. Čerstvému pečivu se spíše vyhněte, může nadýmat a průjmem podrážděné střevo má větší tendence ke křečím. Syrovou zeleninu vynechejte, trocha vařené neuškodí. Osvědčená kombinace je vařená mrkev s rýží. Z ovoce jsou dobrá jablka, pektin v nich obsažený potahuje a zklidňuje sliznici střeva. Na druhou stranu nevhodné jsou kyselé odrůdy jablek (Granny Smith atd.) a dále hrušky, švestky a jiné projímavé ovoce. Z mas volte ta lehce stravitelná a netučná - kuře, krůtu. Snižte příjem tuků, pokrmy nesmažte, používejte méně soli a koření. Kvalitní jogurt a kefír jsou potraviny, které léčí.
Rehydratace při průjmu.
Při průjmu ztrácí organizmus velké množství vody a solí, které je potřeba doplnit. Jinak totiž vedle pocitu žízně nastoupí malátnost, celková únava, nesoustředěnost, a v některých případech (především u dětí nebo těžce nemocných) je nakonec nezbytná hospitalizace. Nestačí dodat samotnou vodu, ta musí být podána s vhodnou koncentrací solí, aby vstřebaná voda v těle zůstala zadržena. V lékárně jsou k dostání suché směsi, ke kterým stačí přidat pitná voda – patří mezi ně například Kulíšek a Rehydron. Nebo si rehydratační roztok můžete připravit i sami doma smícháním následujících surovin: 1 l vody, 8 lžic cukru, 1 lžička soli, 1 šálek džusu.
Tento článek není reklama. Jeho účelem je poučení laiků, pacientů a klientů lékárny. Není financován žádným výrobcem léčiv, doplňků stravy ani zdravotnických prostředků, a vychází pouze z odborných znalostí a zkušeností autorek, magister farmacie.
Odborně zpracovala Mgr. Jana Merhautová, revidovala Mgr. Pavla Páralová